Glitch Art
Pojem glitch pochází z oblasti inženýrství a začal se používat ve 20. letech pro popis chyb u hardwaru kosmických raket. Obrazy pracující záměrně s prvkem glitche – závadou se řadí mezi netradiční a originální způsoby grafického a uměleckého vyjádření.
Glitch je tedy chyba, která vzniká při exportu médií, nebo jejich přenosu. Tvůrci Glitch Artu ji využívají jako nástroj k úpravě digitálních médií, videí nebo fotografií a posunutí jejich významu do jiných rozměrů.
Vytvářejí tak nová umělecká díla, která nám připomínají že nemáme technologii stále pod kontrolou. Prvek náhody figurující v těchto dílech má estetickou funkci. Deformuje původní obraz do nového díla
Díla mohou být statická nebo pohyblivá, pracují s různými prvky zkreslení/znehodnocení dat. Může se jednat o pixelaci, degradaci nebo rozklad barev, posunutí tvarů, přidání nebo vynechání textur. rozmazání části obrazu, zrněni a mnoho dalších variant.
Glitch art nemá pravidla a umělec má velký prostor pro kreativitu a experiment.
Umělec Phillip Stearns (NY) přetvořil data ze zkratovaných fotoaparátů a nefunkčního hardwaru do vzorů pro tkané látky a vznikla tak kolekce textilií s glitch artovou tématikou kterou lze zakoupit na eshopu.
Italský umělec David Quayola přetvořil části klasických děl Rubense a Van Dycka do pohybujících se 3D tvarů. Díla byla vystavena ve Francii v Palais des Beaux Arts přímo mezi originálními malbami.
Odkazy: